google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı 207 okuma
yorum sayısı yorum yok

IRC ve Chat Nedir?

IRC ve Chat Nedir?

Etrafımızda pek çok insan aynı anda internette sohbet ediyor.
Düşünmemiz gereken ise şu, biz bir bilgisayar ile internete bağlanabiliyoruz, farklı insanlarla aynı anda internete bağlıysak eğer o zaman o insanlarla gerçek zamanlı olarak, karşılıklı sohbet edebiliriz.
İnternete bağlıyken ve sohbet ediyorken yazdıklarımız anında karşımızdaki insana gönderilir, karşıda ki insanın yazdıkları da anında bizim bilgisayarımızda görünür. İnternete giriş yaparak sohbet (Chat) ettiğimiz IRC’nin (Internet Relay Chat) kısa özü bu.
Herkes internette farklı chat sitesinde sohbet eder ama IRC’nin esası: chat sunucusuna giriş yapmak için bir IRC programı indirdikten ve internete giriş yaptıktan sonra bu programa IRC sunucularının isimlerini(adreslerini) yazar ve bu sunuculara giriş yaparız.
Edindiğimiz IRC programı bize giriş yaptığımız sunucudaki sohbet edebileceğimiz odalarını gösterir. Bu chat odalarından herhangi birine girip, o odada sohbet için bekleyen diğer kullanıcılarla anında yazışabilir ve güzel bir arkadaşlık/dostluk ortamı kurabiliriz.
IRC Sohbet yazışarak gerçekleştirilir, metin tabanlıdır. Internet üstünden metin tabanlı olan ve çok yaygın kullanılan bir diğer chat programı ise mIRC‘dir.
Eğer herhangi bir mIRC programınız yoksa web girişi ile giriş yapabileceğiniz chat odaları olduğunu söylemeden geçmeyelim. Yani herhangi bir IRC yazılımıyla IRC chat sunucusuna giriş yapmak yerine, web sayfasına giriş yaparak girmek istediğiniz chat sunucusunu yazarak giriş yapabilirsiniz. Web ile de sohbetimizi bu şekilde de devam ettirebiliriz.

önceki sohbet yazısı
Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?