google plus
facebook ile paylaş
twitter ile paylaş
Admin
Admin tarafından gönderildi.

okunma sayısı 174 okuma
yorum sayısı yorum yok

İran’da Askeri Üssü Ele Geçirmeye Çalışan Protestocular Püskürtüldü, Ölü Sayısı 10’a Yükseldi

İran’daki hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükselirken, gözaltına alınanların sayısının ise en az 377 olduğu bildirildi.

ASKERİ ÜSSÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞTILAR

Güvenlik güçlerinin, polis merkezleri ve askeri üsleri ele geçirmeye çalışan ‘silahlı protestocuları’ püskürttüğü belirtildi.

ÖLÜ SAYISI 10’A YÜKSELDİ

İranlı İşçiler Ajansı ILNA’nın haberine göre, Huzistan Eyaleti’ne bağlı İze kenti milletvekili Hidayetullah Hadimi, mecliste yaptığı konuşmada “İze kentinde dün gece düzenlenen gösterilerde 2 kişinin öldüğünü” açıkladı.  İran’ın çeşitli şehirlerinde devlet yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre, eylemlerin başladığı geçen perşembe gününden bu yana ülke genelinde 10 kişi hayatını kaybetti.

RUHANİ POSTERLERİ İNDİRİLİYOR

Türkiye sınırına yakın konumdaki Urumiye’de akşam sokağa çıkanlar rejim aleyhtarı sloganlar attı. Sosyal medyaya yansıyan çarpıcı bir görüntüde ise, ruhani lider  Ayetullah Hamaney’in posteri indiriliyor.

İsfahan yakınlarında da polisin göstericilere ateş açtığı, çıkan çatışmalarda bazı araçların ateşe verildiği bildiriliyor.

“POLİS, GİT VE HIRSIZLARI YAKALA”

Nurabad ve Takestan gibi şehirlerin sokaklarında da alevler yükseldi. Sosyal medyada paylaşılan video kayıtlarından birinde ise, gözaltına alınan bir protestocu polislere “Polis, git ve hırsızları yakala” diye bağırıyor.

İran'da Askeri Üssü Ele Geçirmeye Çalışan Protestocular Püskürtüldü, Ölü Sayısı 10'a Yükseldi

EN AZ 377 KİŞİ GÖZALTINDA

Gösteriler sırasında  Tahran’da 200, Erak kentinde 100, İsfahan’da 60, Batı  Azerbaycan Eyaletinde 10 ve Rebatkerim ilçesinde 7 kişi olmak üzere ülke genelinde 377 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Meşhed kentinde perşembe günü herhangi bir siyasi partinin çağrısı olmadan toplanan bir grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlemeye başlamıştı. Gösteriler, rejim muhalifi protestolara dönüşerek birçok kente yayılmıştı.

RUHANİ: İRANLILAR, HÜKÜMETİ PROTESTO ETMEKTE ÖZGÜRDÜR

İran  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani, “İranlılar,  İran hükümetini protesto etmek ve eleştirmekte özgürdürler. Protestolar, İslam Cumhuriyeti’ndeki durumun iyileşmesine yol açacak bir şekilde yapılmalı. Şiddet ve kamusal alanlara zarar vermek eleştiri değildir. Ama eleştiri ve protestoların ülkenin ve halkın durumunu iyileştirmesi için çaba harcamalıyız.  Hükümet vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans göstermeyecektir” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı  Donald Trump’ın açıklamalarına karşılık Ruhani, “İranlılara terörist diyen bir kişinin İranlılar hakkında açıklama yapma hakkı yok” diye konuştu.

SOSYAL MEDYA YASAKLARI DÜNYA GÜNDEMİNDE

İran’da sosyal medya kullanıcıları protesto fotoğrafları ve videoları paylaşarak gösterilerin devamı için çağrılar yapmaya devam ediyor.

Twitter’da #IranProtests (#İranProtestoEdiyor) etiketiyle binlerce mesaj paylaşılmış durumda. Farsça #ÜlkeGenelindeProtesto etiketi de en çok kullanılan etiketler arasında.

Hükümeti destekleyen sosyal medya kullanıcıları da  Twitter’da aktif. Çok sayıda kullanıcı, ekonomik sıkıntılar nedeniyle başlayan protestoların ‘ İran’ın düşmanları’ tarafından kullanıldığını savunuyor.

Hükümete yakın Tasnim haber ajansı, #ÜlkeGenelindeProtesto etiketiyle paylaşılan  Twitter mesajlarının yüzde 27’sinin  Suudi Arabistan’dan atıldığını öne sürüyor.

Hükümet ise sosyal medyaya erişim engellerini genişletiyor.  Twitter ve  Facebook’a erişimin sadece yetkili (proxy) sunucularla mümkün olduğu ülkede, protestoların başlamasından bu yana mesajlaşma uygulaması Telegram ve  Instagram’a da erişim sınırlandırıldı.

İçişleri Bakan yardımcısı Esmail Cabbarzade, “Telegram ve  Instagram’a erişim geçici olarak sınırlandırıldı. Kamu düzeni tehlikeye girdiğinde hükümetin sosyal medyaya geçici erişim engeli getirmesi doğaldır” dedi.İran'da Askeri Üssü Ele Geçirmeye Çalışan Protestocular Püskürtüldü, Ölü Sayısı 10'a Yükseldi

BASIN PROTESTOLARA NE KADAR YER VERİYOR?

BBC İzleme Servisi,  İran televizyon ve gazetelerinin protestoların ilk gününde gösterileri haber yapmadığını, dördüncü gün eylemlerin haber bültenlerine girmeye başladığını aktarıyor.

IRINN ve IRTV1 kanalları dün bültenlerini protestolarla dair haberlerle açarken,  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani’nin göstericilere yönelik çağrılarına da geniş yer verdi. Hükümete yakın IRINN televizyon kanalı, Batılı ülkeleri protestolara destek vererek ülkeyi karıştırmaya çalışmakla suçladı.

IRTV2 televizyon kanalı ise göstericileri ‘bir avuç fırsatçı’ olarak niteledi. Devlet televizyonu IRIB’in gerçekleştirdiği sokak röportajlarında ise  Tahran’da konuşulan yaklaşık 10 kişinin tamamı protestoculara tepki gösteriyordu.

IRIB’de yer alan bir diğer haberde ise ‘Sosyal medyanın tehlikeleri’ üzerinde duruluyor ve özellikle Telegram uygulamasındaki bazı hesapların şiddet çağrıları yaptığı iddia ediliyordu.

önceki sohbet yazısı
Bir önceki sohbet yazımız olan « makalesini okumanızı tavsiye ederiz.
sohbet etiketleri
benzer yazılar
yorumlar


Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?